«

»

Mar 28

Oświadczenie organizatorów Biegu Niepodległości Żagań

Obawialiśmy się, że ten dzień może kiedyś nadejść. Dziś (czwartek, 28 marca 2019 roku) na spotkaniu naszej grupy – społecznych organizatorów Biegu Niepodległości Żagań oraz Crossu Żagańskiego zadecydowaliśmy, że na dziś nie widzimy możliwości zorganizowania Biegu Niepodległości w Żaganiu w 2019 roku.

Po wielu latach walki z brakiem pieniędzy, brakiem instytucji chcących nas wesprzeć, czy też przy rosnących z roku na rok wymogach służb porządkowych dot. zabezpieczenia trasy, zdecydowaliśmy, że nie damy radę dalej pociągnąć tego wózka.

Od 2012 roku do dziś nikt z naszej ekipy nie wziął nawet złotówki za pracę przy Biegu, a dokładnie przy dwóch biegach w każdym roku (BN i Cross, a czasami także mistrzostwa Polski w przełajach), wkładaliśmy w to całe serce, czasami także własne pieniądze, poświęcaliśmy czas, który powinniśmy poświęcić rodzinie i własnemu zdrowiu.

Każdy z nas ma życie prywatne, swoje problemy zawodowe, czy zdrowotne. Każdy ma swoje i rodziny potrzeby, które musi zaspokoić.

Do tego wszystkiego przyszło zwyczajne ludzkie wypalenie, zmęczenie, kryzys.

Na dodatek to wszystko w mieście z niewielkim przemysłem, bez perspektyw na większych sponsorów. Tak naprawdę w mieście tylko jedna prywatna firma wspierała i wspiera nas znaczącym wkładem finansowym i logistycznym od samego początku – Sebastianie dziękujemy!

Władze miasta – i te poprzednie i obecne – wraz z miejskimi spółkami pomagały na ile mogły, więc do nich nie mamy pretensji. Wiemy, że budżet nie jest z gumy.

Zmęczyło nas jednak coroczne stukanie do tysięcy drzwi, wyrzucanie nas przez te drzwi i „powroty oknami”. Błaganie o pieniądze w firmach i instytucjach, godziny poświęcone na tworzenie prezentacji, ofert sponsorskich, wyjazdy do firm, często na drugi koniec Polski za własne pieniądze.

To musiało kiedyś w nas pęknąć… Wprowadzić nerwowość, odczucie zmęczenia.

Oczywiście żal nam biegu, który w kilka lat stał się jedną z największych imprez biegowych w historii woj. Lubuskiego i jednym z najbardziej rozpoznawalnych Biegów Niepodległości w Polsce. Biegu, który był od początku do końca tworzony z pasji i z pasją, bez żadnych ukrytych potrzeb, czy chęci zysku.

Biegu, który jednoczył mieszkańców Żagania i był ponad wieloma politycznymi gierkami.

Biegu tak wysoko ocenianego przez uczestników.

Żal nam przede wszystkim ludzi, którzy dzięki naszym biegom stali się wzorowymi, modelowymi Wolontariuszami, a także tych, którzy dzięki nam zaczęli biegać…

Przepraszamy Was, ale póki co musimy powiedzieć NIE.

Zaznaczamy – nie mówimy jednak tego definitywnie. Mówimy NIE – na dziś.

Każde z nas w głębi duszy liczy na to, że wydarzy się cud, ale póki on się nie wydarzy, musimy nieco odsapnąć, odpocząć po Crossie Żagańskim, którego organizacja także pochłonęła nas bez reszty i stwierdzić, że Biegu Niepodległości w 2019 roku w Żaganiu nie będzie, a przynajmniej my go nie zorganizujemy.

O Crossie w 2020 roku na razie nie myślimy, ale nie wyobrażamy sobie by mógł się nie odbyć. Choć obawiamy się, że już nie w tym samym składzie organizacyjnym.

 

Społeczna grupa organizatorów

Żagańskich Biegów:

Tomasz Hucał

Paweł Lóssa

Karol Cząstka

Aleksandra Hucał

Katarzyna Kara