«

»

Lis 11

Musiatczenko i Lupa wygrywają 8. Bieg Niepodległości

Dmitro Musiatczenko z Ukrainy i Beata Lupa (Karkonosz Running Team) wygrali dzisiejszy, 8. Bieg Niepodległości Żagań. Triumf Musiatczenki to pierwsza wygrana obcokrajowca w historii naszego Biegu. Lupa wygrała po raz drugi, biegnąc tylko o dwie sekundy wolniej niż przed rokiem.

Zacznijmy od linku do wyników Biegu – znajdziecie je TUTAJ

A teraz kilka słów o tym co działo się w Żaganiu. Tradycyjnie rywalizację rozpoczynały dzieciaki. W tym roku znów na 4 dystansach od 60 do 800 metrów. Dzieci, jak zawsze w Żaganiu biegają dla zabawy – wszystkie są zwycięzcami, otrzymują taki sam medal i taki sam pakiet. Bez dekoracji, nagród, zachęty do ścigania się.

Frekwencja w biegach dziecięcych była jak zwykle na bardzo wysokim poziomie – wystartowało 250 osób. Dzieciaki parły przed siebie, nie zważając na drobne wywrotki, czy niepowodzenia. Najważniejsza była medal i rodzina. A dla nas najważniejsze były Wasze uśmiechy.

Bieg główny na 10 km może nie był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji (choć i tak na starcie stanęło 650 osób), ale na pewno był bardzo dobrze obsadzony i gwarantował emocje od samego startu. Niestety problemy zdrowotne stanęły na przeszkodzie startowi w Żaganiu kilku potencjalnych faworytów, ale i tak zapowiadało się ciekawie.

Pierwszy rzut oka na listę startową nakazywał szukać faworyta wśród biegaczy z Ukrainy. Oleksij Obuchowskij to w końcu tegoroczny brązowy medalista mistrzostw Ukrainy na 5.000 metrów i piąty zawodnik czempionatu na 10.000 metrów. Reprezentował swój kraj w przeszłości na mistrzostwach świata juniorów i na mistrzostwach Europy seniorów w przełajach.

Jego kolega Dmitro Musiatczenko nie ma na koncie aż tylko osiągnięć, ale także szybko biega.

Obaj zawodnicy od startu ruszyli z kopyta, nie oglądając się za siebie. Premię lotną Galasiak po 1.450 metrach rozstrzygnęli pomiędzy sobą – wygrał ją Obuchowskij minimalnie przez Musiatczenką. Walkę o trzecie miejsce na premii stoczyli Adam Marysiak i Kamil Makoś. Minimalnie wygrał ten pierwszy.

Do końca walka na trasie wyglądała już tak samo – zawodnicy z Ukrainy mocno pracowali, dawali sobie zmiany, a próbował ich gonić samotnie Dawid Klaybor – mieszkaniec Żagania, żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej. – Powalczyłem, dałem z siebie wszystko, jestem zadowolony z biegu, ale sam nie byłem w stanie dogonić tych mocnych biegaczy – mówił na mecie najlepszy dziś z polskich biegaczy.

U pań stawka była równie mocna. Do faworytek zaliczana była od początku Beata Lupa, która wygrała u nas rok temu. I podopieczna Dariusza Kruczkowskiego (świetnego biegacza, który u nas także wygrywał, a dziś kibicował zawodnikom) od początku wywiązywała się z roli faworytki. Mocno ruszyła na premię, którą wygrała i nadal powiększała przewagę nad rywalkami.

Warto tylko zaznaczyć, że na mecie Beata przegrała zaledwie z 9 panami, przybiegając na finisz z czasem 34,57, zaledwie o dwie sekundy wolniejszym, niż przed rokiem, a dopiero co biegła maraton w Poznaniu.

Na drugim miejscu na mecie i na premii uplasowała się coraz szybsza mieszkanka Iłowej – Martyna Masłowska z nowym rekordem życiowym: 36,14.

Dodajmy tylko że dzisiejszy wynik Beaty Lupy był znacznie lepszy, niż zwyciężczyni największego w Polsce Biegu Niepodległości – w Warszawie!

Podium u Pań skompletowała Sandra Nowak z Nowej Soli, która wygrywała także kategorię samorządowców.

Bardzo miłym zaskoczeniem, zarówno dla nas, jak i pewnie zawodników na trasie, była także obecność, oczywiście w charakterze uczestnika – Grzegorza Walaska – doskonałego żużlowca, który urozmaicił przygotowania do nowego sezonu właśnie startem w Żaganiu!

Już tradycją w Żaganiu jest także start amerykańskich żołnierzy. Nie inaczej było i w tym roku. Mimo, że nowa zmiana Amerykanów pojawiła się w Żaganiu zaledwie kilkanaście dni temu – dziś wystartowało ich dwudziestu!

Na podziękowania i podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Dziś chcielibyśmy tylko bardzo krótko powiedzieć DZIĘKUJEMY wszystkim zawodnikom za zaufanie i start u nas, kibicom – za doping, mieszkańcom Żagania – za zrozumienie ws. zamkniętych ulic i hałasu, sponsorom za wsparcie, wolontariuszom za ciężką pracę od rana!